• 01

  "Střešovice jsou velká rodina se zelenobílým srdcem to se mi hrozně líbí"

  Celý článek

 • verili jsme

  "Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji co jsem slíbil" aneb když pravá ruka neví co dělá levá

  Celý článek

 • 01

  Budoucnost je v nás a našich dětech

  Celý článek

 • U13

  Je radost chodit pro Praze a vidět v ulicích Střešovické bundy! Trenér U9 Ondra Pospíchal odpovídal na otázky v dalším díle našeho seriálu

  Celý článek

 • MB

  Střešovice nejsou přestupní stanice! Říká v rozhovoru jedna z nových tváří našeho trenérského týmu Radek Bárta

  Celý článek

Význam fotbalu a sportu obecně i v “nouzovém stavu”

Jelikož je v dnech přítomných našim členům výkon sportovní činnosti ve fotbale vládními opatřeními znemožněn, nabízí to poměrně dobrou příležitost připomenout si význam sportovní aktivity pro děti, dospívající, dospělé i společnost obecně.

Náš klub se již 109 let (ano za rok 110!!) snaží svojí aktivitou přispívat k rozvoji společnosti zejména na Praze 6 (kde působí a odkud má většinu členské základny), ale i jinde. Kdo sportu příliš nefandí, či jej neprovozuje, přijde význam sportu pro společnost banální, někdy možná i škodlivý. I tato krátkodobá mimořádná událost typu zdravotnické krize může skvěle dokladovat přínos sportu jako celku pro společnost. Nejen pro účastníky sportu, pro celou společnost!

Je faktem, že nedostatek tělesné aktivity (zejména sportu) zvyšuje výskyt nadváhy, obezity a četných chronických onemocnění (kardiovaskulární choroby a diabetes), které snižují kvalitu života, ohrožují život jednotlivců a zatěžují rozpočty zdravotnictví a hospodářství. Sport je defakto nástroj prevence a tělesná aktivita, která upevňuje zdraví má dalekosáhlejší vliv než cokoli jiného!

V této době  lze také využít sport (nikoli kolektivní) jako pomoc boje proti zákeřné nemoci. Sport je totiž nejlepším pomocníkem boje proti stresu a obnově sil po práci. Současně je vhodným využitím volného času, doplněk životního stylu a v důsledku toho kultivaci tvořivých sil člověka.

Jakkoli to může znít nezaujatému absurdně, sport rozvíjí v poslední době hojně diskutované aktivní občanství. Účast v týmu, zásady fair play, dodržování pravidel hry, respekt vůči ostatním, solidarita, disciplína, jakož i pořádání amatérských sportů v rámci neziskových klubů, to vše posiluje aktivní občanství. Naopak snad nikdo již dnes nepopírá, že sport nabízí mladým lidem atraktivní možnost zapojení se do společnosti a může je pomoci odvést od delikvence.

Se zřetelem konkrétně na kolektivní sporty, je obecně známo, že tyto pomáhají v sociální integraci. Fotbal je sportem pro všechny kultury, rasy, sociální poměry i pohlaví. Stejně je tomu i u nás ve Střešovicích.

Sportovní kluby si uvědomují svojí společenskou zodpovědnost. Funkcionáři i sportovci samotní, členové tohoto skvělého klubu vědí, že láska ke sportu, šlechtění zdravého těla i ducha je klíčem ke zdravé společnosti.

Mějme vždy na paměti, že fotbal je sportem radosti a lásky. Připomeňme si jednu z nejneuvěřitelnějších věcí historie tzv. “Vánoční příměří”. 25. prosince 1914 během první světové války, sehráli němečtí, britští a francouzští vojáci (den předtím se nemilosrdně zabíjeli) mezi sebou fotbalové zápasy (zpívali koledy a vyměňovali si dárky) a zapomněli během těchto fair play chvil, na dnes nepředstavitelné hrůzy války.

Klíčovou úlohu ve sportovním klubu má zajisté trenér. Připomeňme si proto  pár vět o přínosu trenéra pro rozvoj mladé osobnosti: pamatujme si, že trenér nevychovává, nýbrž pomáhá. Cca 70% práce trenéra nemá nic společného s kopáním do míče. Trenér ukazuje směr. Na druhou stranu trenéra vidí hráči cca 9h týdně. Má časově vyšší vliv než například učitel matematiky, který je pro člověka naprosto zásadní. Nikde se o tom nemluví. Navíc trenér hráče neučí samozřejmě jen řemeslo fotbalu, ale i fair play chování, respekt k soupeři, ke starším, k rodičům. Ke každému hráči se snaží přistupovat individuálně a snaží se tak maximálně rozvíjet schopnosti každého z nich. Učí hráče držet za jeden provaz, být zodpovědnými, nevzdávat se při první překážce, zachovávat klid v těžkých situacích.

Ekonomické přínosy sportu byly velmi mírně zmíněny na počátku tohoto textu. Krom očividných (televize, sázkové kanceláře, hospody, turistika) v dobách “normálních” je ctí zmínit příspěvky fotbalových superstar mmj. Cristiana Ronala (zaplatil vybavení nemocnicím v Portu a Lisabonu), Lionela Messiho (27 milionů Kč na nemocnice v Barceloně a Argentině), Xaviho Hernandése (27 milionů Kč nemocnici v Barceloně), Zlatana Ibrahimoviče, Pepa Guardioly (27 milionů Kč pro katalánské nemocnice) a desítkách (stovkách, tisících) dalších, kteří svým zaslouženým bohatstvím přispívají ke zdolání této nepříjemné situace. Všechna čest!

Fotbal je nejpopulárnější hra na této planetě. Hra, kterou děti i dospělí milují. Hra, která přináší tolik radosti.
Žádná krize na světě ho nikdy nezničí.
Pomáhejme všude kde se dá. Nejen dnes. My to děláme již od roku 1911. A budeme to dělat dál!

PS:

Na sociálních sítích a v médiích nyní můžeme pozorovat masivní vlnu podpory ošetřovatelského personálu, lékařů, záchranářů, policistů, nebo vojáků. Taktéž obrovskou starost o lidi staršího, pokročilejšího věku. Neodhaluje tato situace trochu našeho pokrytectví? Nemoci a strádání tu vždy bylo, je a bude. Ten, kdo si zvolil povolání zachraňovat životy, či starat se o nemocné, nebo sociálně slabé je něco co je třeba uznávat v jakékoli době, bez ohledu na okolnosti či krize. Neapomeňme na to až tato pandemie pomine.

Daniel Klír, člen výboru v oblasti zdravotní prevence hráčů, 09.04.2020

FANSHOP

Snapback

ČEPICE - SNAPBACK

600 Kč

Zakoupit

Silikonový náramek

Silikonový náramek

50 Kč

Zakoupit

Dres

DRES

750 Kč

Zakoupit

Brýle

Brýle

120 Kč

Zakoupit

Pojď s námi hrát fotbal!

Největší fotbalový klub v praze 6
nabírá nové hráče

Zobrazit více

 • Msmt Logo
 • Praque Logo
 • Praque 6 Logo
 • Facr Logo
 • Praque Football Logo
 • BBP STAVBY
 • Oc Estka 120
 • STRESKY