Rozhovor: Roman Kubíček

Střešovice - V dalším pokračování této minisérie vám představíme Romana Kubíčka. Hlavního trenéra kategorie U10, který je zároveň jedním z asistentů u „A“ týmu mužů.

Romane mohl bys nám ve stručnosti popsat své fotbalové začátky? Co tě k fotbalu přivedlo a kde jsi s fotbalem začínal?

 Začal jsem ve druhé třídě, když tehdejší trenér dětí ve Střešovicích, Pavel Staněk, přinesl náborový leták do školy. Tak jsme spolu s bráchou začali chodit do Střešovic. Co si pamatuji, tak mě to lákalo už dříve. U nás na zahradě jsme kopali snad od tří let a vzpomínám si, že tam vznikla ta touha hrát fotbal.

Vzhledem k tomu, že tě stále můžeme vídat nastupovat ve střešovickém dresu, nabízí se otázka, bylo tomu tak vždy? Mohl bys nám ve stručnosti popsat svoji hráčskou kariéru? Oblékal jsi během ní i jiné barvy?

 Na konci přípravky, s kterou se nám povedlo vykopat a zahrát si Pražský přebor, jsem odešel hrát do Bohemky. Šlo nás tam tehdy víc kluků a dokázali jsme se tam prosadit. Strávil jsem tam nějakých cca 5–6 let a zkusil si žákovskou ligu. Poté ještě Extraligu mladšího dorostu, než jsem se vrátil zpět do Střešovic. To mi bylo nějakých 16, 17 let. Poté se nám podařilo vykopat pro Střešovice přebor staršího dorostu, kterým jsem si rok zahrál. Náslůedně jsem prošel všemi střešovickými mužskými kategoriemi. Od Céčka po Áčko a teď mám tu možnost si stále chodit zatrénovat a zahrát za Céčko, za což jsem velmi rád.

Koukám, že tě zelenobílá kombinace provázela, či provází po celou dobu. Ve Střešovicích patříš délkou svého působení mezi patrioty. Co Bohemka ? Vytvořil sis k ní během svého angažmá nějaké silnější vazby?

 Tak je asi pravda, že to barevné spojení mě provází po celou fotbalovou kariéru. Co se týče Bohemky, tak asi úplně žádné velké vazby mi nezůstaly. Samozřejmě, když se tam občas dostanu na fotbal, nebo jedu kolem autem, tak si člověk vzpomene na časy, kdy tam vybíhal v rámci přípravy schody, jak jsme odtud vyráželi autobusem na zájezdy jako Ostrava, Olomouc nebo Karviná. Zážitků mám za těch pár let dost a vzpomíná se na ně příjemně.

Přetrvali v tobě k Bohemce alespoň ty fanouškovské sympatie? Nebo jsi již od mládí fandil jinému týmu?

 Já jsem od malička fandil Spartě, a to ve mě zůstalo doteď. Ani to, že jsem hrál v Bohemce, moje fanouškovské srdce nezměnilo. Jsem v tomto taková černá ovce rodiny...táta a brácha fandili Slavii, mamka Spartu neměla ráda z principu...takže jen já.

Když k tomu připočtu tvoji historii a současné zapojení ve Střešovicích, tak ti slovo klubismus nebude cizí.  Co tvé trenérské začátky? Jak se z dlouholetého hráče stane mládežnický trenér? Jaký byl ten tvůj příběh?

 Začal jsem asi jako většina trenérů. Když bylo synovi 5 let začal mě Martin Pačanda, v té době šéftrenér přípravek přesvědčovat, ať ho dám na fotbal. V tu dobu jsem ještě váhal, zdálo se mi to brzy. Nicméně asi za půl roku v zimě mě Martin přesvědčil, ať s ním přijdu do tělocvičny, jen ať si to zkusí. Tak jsme přišli a co Vám budu říkat.... další trénink se Martin omluvil, že nestíhá, jestli bych nepomohl s tréninkem a už jsem v tom byl až po uši. Dost podobně do toho namočil ještě Petra Hampachera, s kterým jsem si zahrál v dresu Střešovického áčka. Od té doby jsme už Martina na tréninku neviděli (smích) a společně s Petrem jsme převzali tuto kategorii.

Martinovi se evidentně tento trenérský úlovek povedl. Nějaký ten rok už to bude a ty stále stojíš na trenérské lavičce, což značí, že tě trénování muselo chytnout. V současné době vedeš jako hlavní trenér kategorii U10 a zároveň působíš v pozici asistenta u střešovického "Ačka". Řekl bych, že z původního trenéra "na záskok"… docela slušný výkon. Mohl bys trochu rozvést své působení u těchto kategorií a případně uvést hlavní rozdíly? Co si myslíš, že se vám podařilo, jaké jsou cíle, případně kam bys chtěl aby vše směřovalo?

 Tak musím říct, že trénování dětí mě nadchlo. Asi jsem si myslel, že se k tomu třeba dostanu později, ale pravdou je, že věkem asi už patřím spíš na tu druhou stranu. Začal jsem vlastně s ročníkem narození 2010 plus tam byl syn (ročník 2011) a ještě asi tři kluci ročníku 2011. Postupně během doby přicházeli další děti ročníku 2011 a poté jsme je již museli rozdělit. Zůstal jsem u syna spolu s Tomášem Rothem, který nám pomáhal. Dále jsem zapojil manželku, které bych chtěl obzvlášť poděkovat za to, co pro nás všechno dělá. Ať už v rodinném životě nebo v našem trenérském týmu. Poté jsme pozvali ještě hráče áčka Ladislava Morgensterna. Myslím, že jsme vytvořili trenérský tým, který si rozumí a dokáže si navzájem pomoci. Sešla se nám super parta dětí, a hlavně jejich rodičů, což je u této kategorie velmi důležité. Strašně mě baví jakýkoli progres u dětí. Je u nich znát každý měsíc s míčem u nohy a věřím, že se nám všichni vrátí se stejným elánem jaký měli, než nás tato doba vyhnala ze hřiště a dokážeme klukům předat co nejvíc do dalších let. Oproti tomu jsem pak dostal předloni nabídku od Petra Hájka a Honzy Syrového, zda bych jim nešel pomoci zkusit dostat naše áčko tam, kam si myslíme že patří. A to minimálně o patro výš do Pražského přeboru. Hlavním rozdílem pro mě je to, že se člověk učí jednat jak s dětmi, tak s dospělými, což je velká škola života. Fotbal je sice v každém věku jiný, ale stále je to jeden a ten samý sport. Vidím to tak, že budoucnost je v nás a našich dětech.

Kromě hráčské a trenérské role se v klubu angažuješ i jiným způsobem. Společně se svou ženou, Honzou Syrovým a dalšími vymýšlíte a organizujete spoustu mimo fotbalových aktivit a událostí jako jsou příměstské kempy, vánoční večírky, festivaly atd. Když k tomu připočítám vašeho syna Michala, který tu neustále běhá s míčem u nohy... Tak tu ve Střešovicích trávíte spousty času. Čím to, že jste si to tady tak oblíbili?

 Tak je pravda, že prakticky veškerý náš čas trávíme v klubu. Je to asi hlavně tím, že moje žena si to tu taky zamilovala a chce nám spolu se synem dopřát to, co tak milujeme. Ona byla na fotbalech taky od malička, takže jsme se hledali až jsme se našli. Do toho se tady vytvořila perfektní parta mladých, schopných lidí v čele s Honzou Syrovým, se kterým se manželka mimochodem zná déle než já. Na začátku jsme zkusili zorganizovat první společnou akci, která se nám snad i vydařila, a tak jsme si řekli proč ne.… tohle nás naplňuje, tohle nás baví. Syn Michal je tady ve svém živlu a my máme o hlídání postaráno.

Myslím, že to spojení Kubičkovi = Střešovice krásně podtrhuje fakt, že jste se na střešovickém hřišti s manželkou dokonce vzali. Když se vrátíme zpátky k trenérskému řemeslu. Máš před sebou nějaké osobní cíle, výzvy, ke kterým směřuješ? Ať už osobní či klubové?

 Jak říkáš, svatba ve Střešovicích to ještě více umocňuje a už to, že na to manželka přistoupila mluví samo o sobě. Co se týče cílů, tak osobní asi zatím dané nemám. Tím, že se teď věnuji oběma "frontám" tak jsem vcelku vytížený a musím říct, že si to plně užívám. Když čas dovolí, tak bych se i nadále rád věnoval oběma kategoriím. Svůj hlavní úkol vidím v tom, abych se nadále vzdělával a rozšiřoval si své trenérské obzory. Zas tak dlouho netrénuji a vidím spoustu věcí, na kterých musím zapracovat a nabrat ještě spoustu zkušeností. Co se klubových týče, tak tam bych byl opravdu rád, kdyby se střešovická mládež posunula o další stupínek nahoru a hráli jsme vrchní patra tabulek soutěží, kam se povedlo naše týmy dostat. Už to, že mají kluci srovnání s předními českými týmy je super a proč je nezačít i pravidelně porážet. Samozřejmě bychom všichni rádi viděli běhat po ligových trávnících naše odchovance, ale když se nám povede vychovat hráče, kteří u nás dorostou do chlapů a budou za ně pravidelně nastupovat, tak nemám o střešovický fotbal strach ani v dospělé kategorii, kde bych samozřejmě rád viděl naše áčko co nejdříve v Pražském přeboru. A proč ne za pár let i ve vyšší soutěži. Je to hlavně na nás na trenérech.

Vzhledem k tomu, jak dlouho v klubů působíš, tak nebude moc povolanějších osob, které by mohly popsat a zhodnotit jeho vývoj. Když vezmeš v potaz, kam se klub za dobu, kterou v něm působíš posunul a porovnáš ho s plány a ambicemi... Mají se příznivci, fanoušci a členové na co těšit?

 Když vezmu to, že jsem odcházel v přípravce do Bohemky poté, co jsme postoupili skoro historicky do přeboru. Následně po návratu do Střešovic zažil postup do přeboru s dorostem, což bylo po strašně dlouhé době (nevím, jestli to dokonce nebylo poprvé). To byly vlastně nejvyšší soutěže, kam se mládež dostala. Když se podívám na to, co teď mládežnické týmy ve Střešovicích hrají, tak je to obrovský kus práce, co se u nás povedl. Máme obsazené všechny věkové kategorie, hrajeme ligové a divizní soutěže, v přípravkách soutěže Elite....Já hrál dole na škváře, na horním hřišti hrál rival Tatran Střešovice také na škváře.. Dnes máme dole krásnou trávu, nahoře umělku. To jsem si tehdy ani nedovedl představit. Klub šel strašně kupředu, za což si zaslouží celé vedení obrovské poděkování. A když vidím plány do budoucna…v létě nová umělá tráva, snad i nové…No radši nechci předbíhat. Teď nás čeká oslava velkého výročí 110 let a já věřím, že nám doba již dovolí uspořádat akci, kde se příznivci a fanoušci určitě dozví další plány do budoucna a budou se z nich těšit stejně tak, jako my.

Romane je něco, co bys na závěr našeho rozhovoru rád sdělil?

 Snad jen to, že jsem rád, že jsem dostal možnost trénovat v takovém klubu ať už u mládeže nebo u mužů. Chci hlavně poděkovat celé své úžasné rodině za obrovskou podporu, bez které bych se nikdy nemohl věnovat fotbalu tak, jak mám možnost. Všem příznivcům a fanouškům přeji v této době pevné nervy, hlavně zdraví a nám všem trenérům to, ať se nám všichni svěřenci vrátí plní elánu na další práci a ať ten elán nezmizí ani u nás trenérů.

SMISTŘ JIPA 2020 050

 Jméno, Příjmení: Roman Kubíček
 Věk: 38 let
 Licence:  UEFA Grassroots C 
 Hráčská kariéra: SKS 1911 (1988-1993)
  Bohemians Praha (1993-1998)
  SKS1911 (1998-Současnost)
Trenérská kariéra: SKS1911 U6-U10 (2016.Současnost)
  SKS1911 Muži A (2019-Současnost)
Současná funkce: Hlavní trenér U10
  Asistent trenéra Muži A

Pojď s námi hrát fotbal!

Největší fotbalový klub v praze 6
nabírá nové hráče

Zobrazit více

  • Msmt Logo
  • Praque Logo
  • Praque 6 Logo
  • Facr Logo
  • Praque Football Logo
  • BBP STAVBY
  • Oc Estka 120
  • STRESKY