ABC Braník – MA 2:2 (2:1)

BILLBOARD

Billboard je složené slovo ze dvou anglických slov. Billing by se dalo přeložit jako „plakátování“ a board je deska. Prostě velká reklamní plocha. První billboardy vznikaly okolo roku 1830 v USA, údajně se první objevil v Atlantic City. Nejčastěji se na těchto billboardech objevovala reklama na cirkus a jejich vystoupení. V Torontu se objevil údajně první billboard v roce 1910 na místní květinářství. Nejčastěji se však objevovala reklama na kolu či tabákové výrobky. V současnosti jsme těmito billboardy zasypáni. Možná je mnozí ani nečteme, ani nevnímáme. Když se však rozhlédl po pražské metropoli…billboard v arabštině či vietnamštině. Billboard na Ježíše Krista. Nebo na funebrák. Mnoho sloganů by šlo však snadno převést i do fotbalové života. A tak vzniklo mnoho motivačních hesel pro tento zápas. S energií, poctivostí, s vírou. Náš host ve Střešovicích minulý týden v tom má jasno.

STATISTIKA ZÁPASU

Statistiky 1. poločasu: branky: 2-1, střely: 5-8, rohy: 1-2, faktor xG: 1,65 – 1,21

V sobotu dopoledne 16. března se neodehrál zrovna povedený zápas. Domácí Braník hrající o záchranu snahu jevil mnohem větší než minulý týden Chabry. Přeborovou kvalitu však momentálně postrádají. My jsme předvedli výkon, který také rozhodně neodpovídá přeborové úrovni. A ani rozhodčí nedosáhli přeborového očekávání. Diváci tedy žádný fotbalový šlágr neviděli.

12´ Trestný kop Davida Věchtíka z hranice šestnáctky je zblokován loktem hráče ve zdi chránící si obličej. Lidsky je to pochopitelná reakce, hrajme dál. Leč strahovský dýchánek zástupců klubů a fotbalového svazu před začátkem jarní části jasně definoval, jak by se tyto situace měly posuzovat. Jenže to bylo před deseti dny.

12´ Nemuselo nám to vadit. Dlouhý aut Štykse možná konečky několika vlasů prodloužil Junek, na zadní tyči však jednoznačně zasáhl míč Yarullin a hlavou dopravil míč do sítě. GÓL. MAREK YARULLIN 0:1 (as. Petr Junek, Martin Štyks)

21´ Soupeř nepůsobil nebezpečně. Spoléhal na bojovnost. My jsme si vytvořili po prvním rohovém kopu tlak, který zasloužil navýšení skóre. Rothe poslal ostrý míč do správného prostoru, Junek z malého vápna lízl, obránce vykopával z brankové čáry, následnou dorážku poslal Jensen do boční sítě.

22´ Dali o sobě vědět i domácí. Dlouhý pas po pravé lajně nezvládl Vyjdák a následnou střelu z vápna musel Borský vyškrabávat skvělým zákrokem Borský. Vzápětí autové vhazování Braník rozehrál, přišel centr do šestnáctky a nepochopitelný zkrat Vyjdáka. Ten totiž na centr nedosáhl hlavou a tak se ho pokusil volejbalovým způsobem odbít ven z vápna. Přičemž za ním vyložené nebezpečí ani nehrozilo. Zbytečná penalta. Zbytečné pobídnutí soupeře dostat se do zápasu. Penaltu proměnil Tomáš Platil 1:1.

27´ Ztratili jsme zápasovou pohodu z prvních minut. Po našem rohovém kopu jsme nabídli domácím rozvíjející brejk. Ten ještě na soupeřově polovině zastavil radikálně Petr Věchtík. Uviděl žlutou kartu. Pro nás sice dobře, jenže tady se začal sypat zápas i rozhodčím. Toto měla být červená karta.

30´ Jsme dokonali šílenou desetiminutovou pasáž další penaltou. Narážečka před vápnem, náběh dovnitř, kontakt s Charvátem, pád. Rozhodčí byl tentokrát blízko a situaci viděl dobře. Penaltu si obhájí. A stejný exekutor se nemýlil ani napodruhé. Tomáš Platil 2:1.

41´ Přímo u střídaček je Rothe faulován. Chce rychle rozehrát, jenže soupeř úmyslně zakopne míč. Rothe nezvládne své emoce a hráče soupeře odhodí. Výsledek žlutá karta pouze pro Rotheho.

V poločasové přestávce nebylo příjemně v naší kabině. Chtěli jsme se vyvarovat zbytečnému vyloučení, proto jsme střídali hráče se žlutým trestem. Šel dolů Petr Věchtík i Tomáš Rothe. Osvěžili jsme i útok, na hřiště kromě Tomáše Němce, Sama Šimona šel i Roman Alba. Cíl byl jednoznačný. Otočit vývoj zápasu, protože by byla škoda ztratit body se slabším soupeřem.

56´ Plány se zbortily velice záhy. Yarullin si špatně zpracoval míč, který mu odskočil příhodně pro útočícího hráče Braníka, zatažení záchranné brzdy přineslo vyloučení. Červená karta Marek Yarullin. Mimochodem jeho druhá červená karta a opět proti Braníku. Otázkou zůstává, zda měla být udělena, z pohledu lavičky to vypadalo, že situaci ještě jistil David Věchtík, tedy hráč nešel sám na branku. Jenže kamerový záznam od 51. do 74. minuty není. Asistent rozhodčího Kučera se sice snažil vsadit o panáka, že červená byla oprávněná, těžko to půjde bez videa zpětně posoudit.

57´ Následný obstřel z přímého kopu zacinkal o tyč.

60´ Velmi aktivní byl Jensen směrem dopředu. Nechtěli jsme nechat v Braníku jen tak ležet body. Jeho drzý průnik po pravé straně a střela na přední tyč vzbudila naděje.

63´ Přišlo velké karetní vystoupení rozhodčích. Incident, který to vyvolal opět bude chybět na kameře. U naší střídačky dva hráči Braníku si podali Štykse. Své nadávky oba doprovodili prudkým postrčením, jakoby si z něho chtěli udělat hadrového panáka. Hra se odvíjela na opačné straně hřiště, kterou sledovali všichni tři rozhodčí. Museli jsme upozornit asistenta rozhodčího, aby uklidnil situaci u laviček. Ten tak učinil, a na jeho popud byla udělena zcela neoprávněně žlutá karta pro Štykse. Na základě našich protestů, byla posléze udělena karta i Šebákovi z Braníka, jenže další žlutá karta směřovala na naší střídačku.

65´ A vzápětí přišel druhý moment. Parádní pas po lajně, na který si za obranu naběhl Šimon, šel ze strany sám na branku, byl držen za dres, následně sražen i podražen zároveň. Rozhodčí Nebáznivý se zapomněl kdesi na polovině hřiště a asistent Kučera zřejmě řešil další panáky. Zjevný penaltový zákrok byl zcela odignorován. To se nelíbilo trenéru Havlíkovi. Tady však byl pan Kučera velmi aktivní a neváhal si zavolat hlavního rozhodčího k udělení žluté karty. Přestože trenér Havlík tento verdikt přijal, otočil se zády a šel ulevit svým emocím směrem ke svým hráčům na střídačce, aktivní Kučera opět zavolal hlavního a tentokrát mu napověděl červenou kartu. Na to emočně reagoval další člen lavičky, načež i on dostal červenou kartu. A opět musím vzpomenout strahovské setkání, tu něco o vzájemné důvěře, respektu a partnerství. Ano, plně souhlasím, rozhodčí bychom měli respektovat a věřit, že se snaží rozhodovat objektivně a v duchu fotbalu a jejich pravidel. Zapomíná se na druhou stranu téže mince. Rozhodčí by měli rovněž respektovat trenéry a příslušníky realizačních týmů. I oni mají významný podíl na fotbalovém dění, věnují tomu mnoho energie a času a rozhodčí by se neměli stavět do pozice nedotknutelných bohů, kteří nikdy nechybují a vždy mají pravdu. Nemají. A za jejich chyby často platí všichni ostatní.

69´ Mohlo být po nás. Centr do našeho vápna, hlavička v ideální pozici před malým vápnem a fantastický zákrok Borského, který ještě v protipohybu dokázal hlavičku ukrotit.

84´ Strašný zápas od všech aktérů se snažil zvelebit pohlednou akcí Šimon. Borský poslal dlouhý pas, který hlavou prodloužil za sebe Alba a Šimon se ocitl v tutové šanci, jenže Paleček vyrovnání odmítl a střelu srazil na rohový kop.

89´ Šimon byl za svou aktivitu odměněn. Po autovém vhazování se snažil hru přenést Vodrážka, Vyjdák poslal míč zpět na hranici vápna, Šimon se nejprve pokusil o elegantní prostrkávačku, která se neujala, a tak míč napálil na branku. Paleček tentokrát byl přistižen v nedbalkách a na nepříliš povedenou střelu překvapivě nedosáhl. GÓL. SAMUEL ŠIMON 2:2 (as. Marek Vyjdák, Bořek Vodrážka)

90´ Jsme mohli zakončit zápas ještě knockoutem Braníka. Ztrátu ve středu hřiště mohlo zužitkovat duo Jensen, Alba. Alba sice neudělal ten nejlepší náběh pro přihrávku a Jensen sice neposlal Albovi ideální přihrávku, přesto Albův obstřel byl nebezpečně blízko vítězné brance. Zápas skončil remízou, aspoň že tak. My si však takové zápasy musíme být schopni pohlídat, takové zápasy chceme jednoznačně vyhrávat. Dnes jsme si to nezasloužili. To musíme chtít a hrát trochu víc.

Příští zápas hrajeme opět doma. Přivítáme rezervu Viktorie Žižkov. V sobotu 23. března od 15 hodin v Cukrovarnické 62. Přijďte nás podpořit. SKS4EVER. FRESHCHANGE.